Czym jest ocet jabłkowy?
Ogólnie mówiąc jest to wodny roztwór kwasu octowego. Powstaje on w wyniku fermentacji octowej alkoholu, gdzie bakterie octowe wywołują fermentacje owoców. Zapach pozostaje bez zmian, ale smak charakteryzuje się większą łagodnością niż ocet spirytusowy. Ocet jabłkowy może pochwalić się właściwościami odżywczymi, gdyż składa się z minerałów i pierwiastków, takich jak np. potas, sód, krzem, magnez, fluor, chlor, żelazo, miedź, fosfor, siarka, a także witamin z grup: A, B, C, E, P. Dzięki zawartości beta-karotenu oraz kwasu mlekowego, cytrynowego i octowego oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn.
Właściwości octu jabłkowego
Ocet jabłkowy może pochwalić się dobroczynnym wpływem na organizm człowieka. Można tutaj między innymi wyróżnić:
- oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn,
- wzmocnienie systemu immunologicznego,
- poprawę stanu naczyń krwionośnych,
- regulację gospodarki kwasowo-zasadowej,
- przyspieszenie metabolizmu komórkowego,
- poprawę perystaltyki jelit,
- obniżenie stopnia odkładania tłuszczy,
- zmniejszenie ryzyka miażdżycy,
- minimalizuje oznaki starzenia skóry,
- poprawę koncentracji,
- prawidłowe ukrwienie organów wewnętrznych.
Zastosowanie octu jabłkowego
Dobroczynny wpływ octu jabłkowego można zauważyć w wielu dziedzinach naszego życia. Ocet jabłkowy wykorzystywany jest w kosmetyce, aby utrzymać dobry wygląd skóry. Co więcej ocet jabłkowy przyczynia się do wspomagania leczenia wielu chorób i dolegliwości. Ocet jabłkowy ma korzystny wpływ podczas leczenia wielu chorób i dolegliwości:
- astmy- rozszerza naczynia krwionośne usprawniając proces oddychania,
- anginy, zapalenia migdałów i bólu gardła- wykorzystuje się do płukania gardła,
- skurczy mięśni,
- problemach trawiennych,
- nudnościach,
- na rany i oparzenia,
- miażdżycę.
Spożywaj ocet jabłkowy z umiarem
Choć ocet jabłkowy ma korzystny wpływ na nasz organizm, musimy zdawać sobie sprawę również z działań niepożądanych i przeciwwskazań. Decydując się na wprowadzenie do diety octu jabłkowego nie możemy z ni przesadzać, gdyż stosowanie go w dużej ilości może doprowadzić nawet do wrzodów błony śluzowej żołądka. Przyjmowanie zbyt dużej ilości octu jabłkowego może zaburzać gospodarkę kwasowo-zasadową oraz doprowadzić do odwodnienia.
Zastanawiasz się, w jakich ilościach przyjmować ocet jabłkowy, aby nie odbiło się to niekorzystnie na twoim zdrowiu? Zaleca się spożywanie łyżki lub dwóch łyżek stołowych rozcieńczonych w szklance wody i wypijać na czczo lub do posiłku 1-2 razy dziennie. W nadmiernej ilości ocet jabłkowy może uszkadzać szkliwo zębów, podrażnić i poparzyć jamę ustną i przełyk.
Składniki zawarte w occie jabłkowym
Ocet jabłkowy w swoim składzie może wyróżnić między innymi enzymy, aminokwasy, pektyny, związki polifenolowe (kwas galusowy, katechiny, epikatechiny, kwasy: chlorogenowy, kawowy i kumarowy w łącznej ilości 400 – 1000 mg/l) oraz niewielkie ilości witamin i składników mineralnych: witamina B1, witamina B2, witamina B3, witamina B5, witamina B6, biotyna, kwas foliowy i witamina C, a także sód, fosfor, potas, wapń, żelazo i magnez. [1]
Co daje stosowanie octu jabłkowego?
Spłukując włosy roztworem z octem jabłkowym zyskamy atrakcyjny ich połysk. Picie szklanki wody z 1 łyżką octu jabłkowego łagodzi palenie w przełyku, niwelując przyczynę refluksu i zgagi. Nie można również nie wspomnieć o tym, że ocet jabłkowy rozcieńczony z wodą stymuluje wydzielanie enzymów trawiennych i pomaga w niestrawności. Udowodniono, że spożywanie wody z octem jabłkowym przed posiłkiem może zapobiegać zaparciom. Płukanie gardła roztworem wody z octem jabłkowym minimalizuje ból gardła. [2]
Ocet jabłkowy, a odchudzanie
Nie można również nie wspomnieć o tym, że ocet jabłkowy jest chętnie stosowany podczas kuracji odchudzających, gdyż w znacznym stopniu stymuluje trawienie, wzmaga wydzielanie soków żołądkowych i pomaga usuwać toksyny z organizmu. Ponadto, ocet jabłkowy w znacznym stopniu pobudza apetyt i usprawnia procesy trawienne. Liczne badania pokazują, że ocet jabłkowy wypływa korzystnie na redukcję masy ciała, dodatkowo jego zawartość w diecie spowolni wzrost poziomu glukozy we krwi. Co więcej spożywanie octu jabłkowego przyczynia się do spowolnienia opróżniania żołądka i obniżenia indeksu glikemicznego spożytego posiłku.
Badania pokazują, że spożywanie octu jabłkowego przyspiesza rozszczepianie się tłuszczów, a tym samym pomaga organizmowi w zużyciu zapasów tkanki tłuszczowej. Udowodniono, że zyskujemy dodatkową korzyść w postaci redukcji poziomi cholesterolu. Ocet jabłkowy zwiększa również tempo przemiany materii, gdyż podczas jego spożywania wydziela się wtedy więcej soków żołądkowych oraz szybciej są syntetyzowane enzymy trawienne.
Właściwa suplementacja
Choć stosowanie octu jabłkowego zapewnia satysfakcjonujące efekty w kuracji odchudzającej, wskazane jest stosowanie właściwej suplementacji, która wspomoże ten proces. Na rynku można znaleźć szeroką gamę produktów przyspieszających przemianę materii. Ważna jest tutaj systematyczność podczas ich stosowania. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że powinniśmy wybierać jedynie wysokiej jakości tabletki na odchudzanie. Jedynie wysoka jakość i gwarancja jedynie najlepszych i sprawdzonych składników przyczyni się do osiągnięcia smukłej sylwetki.