Dieta ketogeniczna – z czym to się je?

dieta ketogenicznaDieta ketogeniczna, nazywana również ketogenną znalazła zastosowanie u dzieci chorych na padaczkę, u których leczenie farmakologiczne nie zdało rezultatów. Celem diety ketogenicznej jest ograniczenie spożywania bogatych w węglowodany, a zwiększenie przyjmowania produktów bogatych w tłuszcze. Założeniem diety ektogenicznej jest spalanie nagromadzonych w organizmie zapasów tłuszczy. Nieodpowiednie prowadzenie diety może wywołać wiele niepożądanych skutków ubocznych. Ograniczanie węglowodanów i zwiększenie spożycia tłuszczów powinno przebiegać stopniowo, a przyjmowane tłuszcze powinny stanowić aż 75–90% dostarczanej energii, 10% energii powinno pochodzić w 7% z białek i 3% z węglowodanów. Warto również zaznaczyć, że im wyższy stosuje się stosunek węglowodanów do białek, tym dieta bardziej restrykcyjna.

Dieta ketonowa cieszy się uznaniem w leczeniu licznych schorzeń tj.:

 • zespół Dravet,
 • zespół Retta,
 • stwardnienie guzowate,
 • padaczka z napadami miokloniczno-estatycznymi,
 • autyzm,
 • choroba Parkinsona,
 • choroby serca,
 • udar,
 • otyłość,
 • cukrzyca,
 • nowotwory,
 • zespół jelita drażliwego,
 • choroba Leśniowskiego-Crohna,
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego
 • Alzheimera.

Co jest głównym źródłem niezbędnych składników?

Podczas stosowania diety ketogenicznej białka powinniśmy szukać w chudym mięsie i wędlinach, a węglowodanów w warzywach i owocach o niskiej zawartości cukru. Natomiast tłuszcze powinniśmy pobierać z olejów roślinnych, oliwy, majonezu i masła. Niestety dieta ketogeniczna wyklucza takie grupy produktów jak: słodycze, miód, lody, dżemy, syropy, czy też produkty zbożowe.

dieta keto

Co można, a czego nie?

W związku z tym, że regularne picie wody jest niezbędne do uzupełniania ubytków wody podczas kuracji odchudzającej, dopuszcza się picie wody gazowanej bądź niegazowanej. Istoty jest fakt, że można pić kawę i herbatę w dowolnej ilości bez dodatku cukru. Co do jadłospisu, powinien on być przygotowany przez doświadczonego dietetyka, aby zapewniać zbilansowaną dietę. W związku z tym, że jadłospis w diecie ketogenicznej jest monotonny, warto zadbać, aby potrawy były smaczne. [1]

Co na plus, co na minus?

+ spalanie tłuszczy,
+ poprawa kondycji fizycznej i psychicznej,
+ poprawa samopoczucia,
+ zmniejszenie uczucia głodu i podjadania między posiłkami,
+ opniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi,

– problemy z koncentracją,
– zawroty głowy,
– zaparcia,
– częstomocz,
– senność,
– zaburzenia metaboliczne.

Należy mieć na uwadze, że gdy organizm przestawi się na nowy tryb odżywiania, efekty uboczne zazwyczaj znikają.

Dieta ketogeniczna zapewnia zachwycające rezultaty, ale najlepiej uprzednio skonsultować się ze specjalistą, który ułoży jadłospis, pomoże w doborze produktów oraz wyznaczy odpowiednie normy, co dla laika jest niemałym wyzwaniem.

Do kogo nie jest skierowana dieta ketonowa?

Diety ketogenicznej powinny unikać osoby borykające się z chorobami nerek, trzustki i wątroby, a do tego z obciążeniem metabolizmem ciał ketonowych.

Dla kogo jest dieta ketonowa?

Z diety ketogenicznej korzysta coraz więcej osób i to bez względu na płeć. Cieszy się ona powodzeniem z uwagi na szybką utratę masy ciała. Nic więc dziwnego, że w głównej mierze korzystają z niej sportowcy, jak i osoby chcące stracić zbędne kilogramy.

Jakie produkty wybierać?

Powinniśmy wybierać tłuszcze, ale jak najmniej przetworzone- najlepiej tłuszcze nasycone i jednonienasycone. Wskazane jest spożywanie białek pochodzenia zwierzęcego, ale z uwzględnieniem faktu, że im więcej mięso ma białka, tym mniejszą jego ilość powinniśmy spożywać. [1]

Wśród tłuszczów nasyconych można wyróżnić: smalec, masło, mleko,wołowinę, baraninę, wieprzowinę i drób ze skórą. Do tłuszczów jednonienasyconych zalicza się olej, oliwki, awokado, czekolada, czy orzechy.

dieta ketonowa

Dieta ketogeniczna wymusza od nas ograniczenie spożywanej ilości węglowodanów, dlatego też powinniśmy zadbać o to, by pochodziły głównie z warzyw. Musimy pamiętać o zasadzie, że im więcej węglowodanów znajduje się w warzywach, tym mniej powinniśmy ich spożywać. Śmiało można sięgać po: brokuły szpinak, kalafior, jarmuż, bakłażany, szparagi, sałatę, cukinię, oliwki, pieczarki, awokado, kapustę.

Wśród składników, których powinniśmy zapomnieć jest cukier, skrobia, owoce i ziarna.

Dieta ketogeniczna narzuca obowiązek spożywania pięciu posiłków dziennie. Warto stosować się do kilku zaleceń:

 • nie podjadać między posiłkami – pięć posiłków wystarczy,
 • wyeliminować słodycze,
 • jeść regularnie i ostałych porach,
 • pić dużo wody i innych płynów bez cukru.

Zaletą diety ketogenicznej jest fakt, że można ją stosować bez ograniczeń czasowych, a po zakończeniu odchudzania można odżywiać się według nowych nawyków żywieniowych.


 1. https://www.healthline.com/nutrition/ketogenic-diet-foods