Ciąża jest nieodłącznym elementem życia prawie każdej z nas. Jest to ogromna radość z bycia mamą, ale może dostarczać małych zmartwień związanych z wagą. Każda z nas pragnie być atrakcyjna, a to w naszym mniemaniu wiąże się ze szczupłą sylwetką. Stąd też dylematy w kwestii skutecznego odchudzania. Choć uwarunkowania genetyczne są różne, każda kobieta w ciąży przytyje, mniej lub więcej. Wszystko zależy od tego, ile nasza waga pokazywała przed ciążą. Przyrost masy ciała ciężarnej z niedowagą może wynosić do 16-18 kg, a w przypadku kobiet, które przed ciążą miały nadwagę, tylko 7–9 kg. Nie ma się zatem co dziwić, że każda kobieta po ciąży chciałaby jak najszybciej schudnąć.
Jak odżywiać się w trakcie ciąży, żeby za dużo nie przytyć?
Błędne jest przekonanie, że kobieta w trakcie ciąży powinna jeść za dwoje. Jest to mylnie interpretowany stereotyp, gdyż przyszła mama powinna skupić się na jakości przyjmowanych pokarmów, a nie na ich ilości. Należy również unikać spełniania wszystkich zachcianek i zastępowania pełnowartościowych posiłków słodyczami. Tak jak we wszystkim i tutaj należy zachować zdrowy rozsądek. Szacunkowo kobieta w trakcie ciąży powinna przyjmować około 2500-2700 kalorii dziennie.
Od czego zacząć chcąc powrócić do poprzedniej wagi?
Choć pomysłów jest wiele, nie powinnaś decydować się na stosowanie głodówki, czy też środków przeczyszczających bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Jest wiele naturalnych sposobów od których można zacząć zrzucanie nadmiernych kilogramów po ciąży.
1. Zrezygnuj ze słodkich przekąsek
Niestety, dieta wymaga wyrzeczeń. Pierwsze kroki skieruj do szafki ze słodyczami, chipsami, czy też gazowanymi i słodkimi napojami. Trzeba będzie się z nimi pożegnać. Jeśli przyzwyczaiłaś się do podjadania słodkich rzeczy, postaraj się je zastąpić zdrowymi przegryzkami, które nie są aż tak kaloryczne, a równie smaczne. Skuteczne jest również zrezygnowanie z trzymania w domu jakichkolwiek „pokus” w postaci czegoś słodkiego, gdyż w ten sposób nie będziemy podatne na złamanie swojej silnej woli. Możesz je skutecznie zastąpić owocami, orzechami, czy wieloziarnistymi przekąskami.
2. Dzień rozpoczynaj od szklanki wody z cytryną
Jest to dobry pomysł, na rozpoczęcie dnia ze świadomością, że chcę dbać o siebie. Szklanka wody przed posiłkiem zapełnia trochę żołądek, dzięki czemu nie rzucić się na pierwsze śniadanie, jakbyś jedzenia nie widziała przez tydzień. Rozwiązanie to pomaga zmniejszyć ilość przyjmowanych pokarmów już od samego rana. Ponadto, warto wspomnieć, żeby śniadanie zjeść po około pół godzinie od przebudzenia, gdyż wtedy metabolizm nabiera odpowiedniego tempa oraz zatrzyma odkładanie tłuszczu.
3. Pamiętaj o regularnych posiłkach
Zbilansowana dieta zaleca spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dnia, każdy w ostępie około 3 godzin. Uregulujesz w ten sposób swój organizm i przyzwyczaisz go do przyjmowania małych posiłków, ale często.
4. Postaw na zbilansowaną dietę
Zaleca się, aby po ciąży zrezygnować z niezdrowej żywności, niezdrowych tłuszczy i słodyczy, a zastąpić je produktami bogatymi w mikroelementy (witaminy, minerały). Postaw na produkty o wysokim współczynniku energetycznym, gdyż pomoże to spalać tkankę tłuszczową. Wybieraj produkty pełnoziarniste, kasze gruboziarniste, zielone warzywa, czerwona papryka, cytrusy (pomarańcza, grejpfrut), leśne owoce, pestki, ziarna oraz chude mięso.
5. Pamiętaj o nawadnianiu
W każdej diecie zaleca się przyjmowanie odpowiedniej ilości wody, aby organizm nawodnić, gdyż w ten właśnie sposób przyczyniamy się do jego poprawnego działania. Dorosła osoba powinna pić minimum 2 litr wody dziennie. Nie zapominaj o tym! Co więcej dbanie o spożywanie odpowiedniej ilości wody przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu, a nawet redukcji cellulitu. Nie wiem, czy wiesz, że właśnie spożywanie małej ilości wody powoduje, że zalega ona w organizmie – organizm w ten sposób chroni się przed jej brakiem i tworzy zapasy w postaci nieładnie wyglądającego cellulitu.
6. Na deser wybieraj nasiona chia
Jeśli jesteś słodkojadkiem, będzie tobie trudno zrezygnować ze słodyczy. Dlatego też, korzystne okazuje się znalezienie zdrowego odpowiednika, który skutecznie zastąpi słodycze. Sprawdź nasiona chia, które możesz przygotować na przykład na mleku kokosowym z malinami czy truskawkami.
7. Wprowadź trochę aktywności fizycznej
Bezpośrednio po porodzie aktywność fizyczna nie jest najlepszym pomysłem, ale już po 2 tygodniach można wprowadzać dłuższe spacery, czy też ćwiczenia rozciągające. Musisz jednak wiedzieć, że po cesarskim cięciu nie zaleca się nadwyrężania okolic brzucha. Po około miesiącu można zdecydować się na pilaste, czy też ćwiczenia aerobowe. O ćwiczeniach na brzuch możesz zacząć myśleć dopiero po około dwóch miesiącach od narodzin dziecka. Skutecznością cieszy się również hula hop, które dobrze wysmukla sylwetkę.
8. Postaw na naturalne spalacze tłuszczu
Dużą skutecznością cieszą się naturalne spalacze tłuszczu, do których zalicza się czerwona herbata, cynamon, kurkuma czy imbir. Wzbogać swoją dietę o wiele nowych składników, smakuj i wybieraj to co najbardziej tobie odpowiada. Musisz jednak mieć na uwadze, że jeśli karmisz piersią, to wstrzymaj się z dużymi ilościami takich składników. Co więcej podczas karmienia piersią, nie jest wskazane stosowanie suplementów wspomagających odchudzanie.
9. Wszystko z umiarem
Wiem, że marzysz o jak najszybszych efektach, ale do procesu odchudzania należy podejść z rozsądkiem. Nie narzucaj sobie wygórowanych oczekiwań i wyniszczającego tempa. Zacznij dbać o siebie powoli a efekty na pewno ciebie usatysfakcjonują. Czerp radość z utraty nadmiernych kilogramów.
10. Skorzystaj z pomocy
Zdarzają się oczywiście sytuacje, gdy stosowanie się do wskazówek i zaleceń nie przynosi satysfakcjonujących efektów. Możesz skorzystać z pomocy eksperta, który opracuje z tobą model działania, zaleci stosowanie odpowiedniej diety połączonej z opracowanymi planami treningowymi. Będzie to wymagać od ciebie trochę wysiłku, ale na pewno pozbędziesz się nadmiernych kilogramów.
11. Właściwa suplementacja
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów pomagających pozbyć się nadmiernych kilogramów. Cieszą się one popularnością, gdyż zapewniają wysoką skuteczność działania. Stosowanie się do zaleceń producenta zapewnia szybką utratę wagi i to bez efektu jojo. Co więcej możesz liczyć na trwałe rezultaty po zakończeniu kuracji odchudzającej. Bez wątpienia jest to duży atut. Tabletki na odchudzanie mogące pochwalić się skrupulatnie opracowanym składem są w pełni bezpieczne i nie wywołują efektów ubocznych. Na polskim rynku można między innymi znaleźć Keto Actives (idealny wybór dla osób na diecie ektogenicznej), Nutrigo Lab Burner, Piperinox, czy też Green Barley Plus (naturalny preparat wspomagający odchudzanie, który bazuje na młodym zielonym jęczmieniu).
Więcej propozycji najlepszych suplementów można znaleźć na naszej stronie – ranking tabletek na ochudzanie, gdzie opracowany został ranking najlepszych preparatów. Można porównać tutaj skład, sposób działania, czy też zapoznać się z opiniami innych użytkowników.
Choć proces odchudzania bywa stresujący, niewystarczająco szybki, na pewno warto spróbować. Już dzisiaj rozpocznij odchudzanie po ciąży i ciesz się ze szczupłej i atrakcyjnej sylwetki. Popraw swoją pewność siebie! Popraw swoją samoocenę! Do dzieła!