Jak zacząć dietę?

jak zacząć dietęMarzysz o szczupłej sylwetce? Chcesz pozbyć się nadmiernych kilogramów?

Niestety, ale musisz zacząć od diety, a tym samym od wprowadzenia w swoim życiu pewnych zmian. Z początku mogą się one wydawać ogromnym wyzwaniem, ale jesteśmy przekonani, że dasz radę. Zacznij od wyrobienia w sobie odpowiednich nawyków żywieniowych.

Krok po kroku

Jeśli stawiasz na długotrwałe efekty wprowadzaj do swojego życia stopniowe zmiany, gdyż zmiana nawyków żywieniowych wymaga czasu i poświęcenia. Dlaczego? Do tej pory przez wiele lat żywiłaś się utrwalając pewne wzorce żywieniowe, które teraz należy zmienić i udoskonalić, a to wymaga czasu. Musisz zapomnieć o żywności wysokoprzetworzonej, niezdrowych przekąskach i podjadaniu między posiłkami. Co więcej naucz się spożywać posiłki w sposób regularny eliminując jednocześnie słodkie napoje i przysmaki. Zdajemy sobie sprawę, że proces odchudzania może zająć nawet kilka miesięcy od rozpoczęcia diety, ale tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zapracować na długotrwałe efekty.

Nastaw się pozytywnie

Decydując się na zmianę sposobu żywienia musisz nabrać odporności na zniechęcenie, czy też rozdrażnienie. Musisz wytrwać w przekonaniu, że jesteś w stanie wytrwać na diecie, aby nie powrócić do starych niezdrowych nawyków żywieniowych, gdyż tylko w ten sposób jesteś w stanie osiągnąć zadowalające efekty.

pozytywne nastawienie

Wprowadź kilka ważnych zasad

  1. Przelicz swoje zapotrzebowanie energetyczne,
  2. Stwórz bilans kaloryczności posiłków,
  3. Wprowadź do każdego posiłku warzywa lub owoce,
  4. Pij minimum 2 litry wody dziennie,
  5. Dodaj do każdego posiłku porcję białka,
  6. Zadbaj o twardy minimum 7-godzinny sen,
  7. Uzbrój się w cierpliwość,
  8. Wprowadź aktywność fizyczną do swojego stylu życia,
  9. Konsekwentnie dąż do celu,
  10. Wyeliminuj niezdrowe węglowodany i rafinowane cukry,
  11. Unikaj napojów zawierających cukier,
  12. Nie wchodź na wagę każdego dnia.

Zadbaj o odpowiedni dobór diety

Każdy z nas jest inny i ma inne zapotrzebowania żywieniowe, dlatego też do kwestii doboru diety powinniśmy podchodzić w sposób indywidualny z uwzględnieniem wzrostu, wagi, wieku, jak również aktywności fizycznej, ogólnego stanu zdrowia, czy też kwestii finansowych. Dobrze dobrana dieta powinna uwzględniać realną ilość posiłków, jaką jesteśmy w stanie zjeść w ciągu dnia- nie musi to być aż 5 posiłków. Liczy się całodniowy bilans kaloryczny i proporcje makroskładników. W związku z tym, że każdy z nas jest inny, nie ma jednej diety, która będzie skuteczna dla każdego. Nie dajmy się zwieść dietom niskokalorycznym, gdyż mogą przynieść odwrotny skutek niż byśmy sobie życzyli. Jak to możliwe? Dostarczając do organizmu niewielką ilość pokarmu, magazynuje on go w postaci tkanki tłuszczowej. Stąd też niezmiernie ważne, by kaloryczność posiłków zmniejszać stopniowo, a deficyt energetyczny dobierać indywidualnie.

wybór diety

Poradź się specjalisty

Decydując się na wsparcie specjalisty z zakresu żywienia zyskujesz pomoc w określeniu:

  • niezbędnych składników odżywczych, takich jak makro- i mikroelementy, witaminy i antyoksydanty,
  • ilości produktów, jakie powinniśmy przyjmować,
  • odpowiedniej gospodarki hormonalnej.

Realne cele

Przystępując do rozpoczęcia diety powinniśmy określić cel, który jest możliwy do zrealizowania. Zdajemy sobie sprawę, że początki bywają trudne, dlatego też można podzielić proces odchudzania na poszczególne etapy i zamiast jednego ostatecznego, ustalić cele pośrednie. Bez wątpienia metoda ta ma korzystny wpływ na naszą motywację, a jednocześnie skutecznie pomaga kontrolować całkowity proces odchudzania. Aby się nie zniechęcać, a dalej motywować kontrolowanie wagi powinno odbywać się nie częściej niż raz w tygodniu, rano, na czczo, po porannej toalecie, w lekkiej bieliźnie. Co więcej, aby odchudzanie gwarantowało trwałe efekty nie powinniśmy tracić więcej niż 1 kg tygodniowo. Korzystne okazuje się wprowadzanie zmian krok po kroku, tak by przyzwyczaić się do nowych zdrowych nawyków żywieniowych, co będzie nas stopniowo przybliżać do celu.

cele w odchudzaniu

Właściwa motywacja

Istotne jest właściwe podejście do diety, tak byśmy się odpowiednio zmotywowali, a nie nastawiali niekorzystnie do nowych nawyków. Musimy sobie zdać sprawę, że dieta to również zmiana nawyków na zdrowsze, związana z poprawą zdrowia i samopoczucia, z szansą na lepsze życie. Przygotuj się do diety w odpowiedni sposób i nie zmarnuj swojego zapału.