Dieta kopenhaska daje zaskakująco szybkie rezultaty, ale wiąże się ona z wieloma wyrzeczeniami, gdyż dostarczana ilość kalorii nie przekracza 800. Kuracja odchudzająca przewidziana jest na zaledwie 13 dni, stąd też określenie, że jest dietą cud. Musisz nastawić się, że przez ten czas będzie Tobie towarzyszyć nieustanny głód. Co więcej, dieta kopenhaska ma opracowany jadłospis na 13 dni, a każde odstępstwo od wytycznych skutkuje przerwaniem kuracji odchudzającej. Ponadto należy wspomnieć, że wybierając nieuwzględnioną w jadłospisie przekąskę przerywamy dietę, a powrót do niej jest możliwy dopiero po okresie trzech miesięcy. Sam odpowiedz na pytanie, czy warto?
Dieta jest bardzo rygorystyczna i obciążająca organizm, dlatego też może być stosowana w dużych odstępach czasu. Choć po przerwaniu kuracji można do niej wrócić po okresie trzech miesięcy, kończąc ją- ponownie można spróbować dopiero po dwóch latach.
Na jakie efekty można liczyć?
Dieta kopenhaska wiąże się z licznymi ograniczeniami, których nieprzestrzeganie skutkuje przerwaniem kuracji. Niemniej, stosując się do zaleceń już po pierwszym dniu jesteś w stanie zauważyć spadek masy ciała o około 0,5 kg. Stosując się do zaleceń diety kopenhaskiej i przestrzegania jadłospisu możesz liczyć nawet na spadek masy ciała nawet o 15-20 kg. Co więcej kończąc 13- dniową kurację odchudzającą nie możesz zapomnieć o wprowadzeniu do swojego życia zdrowych nawyków żywieniowych. Jest to o tyle istotne, że powrót do złych nawyków przyczynia się do pojawienia efektu jojo. Dlaczego tak się dzieje? Dieta kopenhaska przyczynia się do utraty kilogramów, ale jest to w głównej mierze woda, składniki odżywcze, węglowodany złożone i błonnik, które po zakończeniu diety szybko wracają do normalnego poziomu.
Nie dla każdego
Jak się okazuje dieta kopenhaska ma swoich zwolenników, jak i osoby sceptycznie do niej nastawione. Wiele osób nie jest w stanie wytrzymać ograniczeń, dlatego też decydują się na jej przerwanie. Jest to związane ze złym samopoczuciem, rozdrażnieniem, jak również uciążliwym osłabieniem. Bez wątpienia jest to dieta dla osób o silnej woli i odpowiednio zmotywowanych. Dietę kopenhaską można zastosować jako wstęp do wyrobienia dobrych nawyków żywieniowych. Warto również zaznaczyć, że nie zaleca się stosowania diety kopenhaskiej przez osoby niepełnoletnie, jak i osoby starsze, gdyż powoduje ona rezygnację z kalorii i składników odżywczych, które w tym wieku są bardzo potrzebne. Co więcej jeśli uprawiasz sport lub stawiasz na aktywność fizyczną, ta dieta nie jest dla Ciebie. Jest to efekt tego, że stosując ją dostarczamy do organizmu zbyt mało składników odżywczych, co może być bardzo szkodliwe. [1]
Jakie są wytyczne podczas stosowania diety kopenhaskiej?
Dieta trwa 13 dni i ma z góry określony jadłospis, od którego nie ma odstępstw. Decydując się na tę kurację możesz zapomnieć o produktach zbożowych, alkoholu, słodyczach i słonych przysmakach. Dieta kopenhaska składa się z 3 posiłków dziennie: śniadania (między 8, a 9 rano), obiadu (między 12, a 14) i kolacji (do godziny 18). Skuteczność diety jest podyktowana przestrzeganiem stałych godzin na posiłki bez podjadania między nimi. Gdy choć raz zrobisz odstępstwo od jadłospisu, musisz rozpocząć dietę od początku, ale dopiero po upływie okresu trzech miesięcy. Konieczne jest przyjmowanie minimum2 litrów wody dziennie. [2]
Co zrobić, by uniknąć efektu jojo?
Aby w jak największym stopniu uniknąć efektu jojo musisz zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze. Jest to o tyle łatwiejsze, że samą dietę kopenhaską można potraktować jak trening do nowego stylu życia. Ponadto, efekt jojo można zminimalizować przechodząc po zakończeniu diety kopenhaskiej na dietę 1000 kalorii. Co więcej zaleca się, aby stosować zbilansowaną dietę i do swojego stylu życia dołożyć aktywność fizyczną.
Co na plus, co na minus?
+ szybka utrata masy ciała,
+ krótki czas trwania samej diety,
– wymaga wielu wyrzeczeń,
– pogarsza samopoczucie,
– powoduje osłabienie,
– wywołuje rozdrażnienie,
– może pojawiać się efekt jojo po jej zakończeniu
Jak wygląda jadłospis?
Dzień 1 i 8
- Śniadanie – czarna kawa + łyżeczka cukru
- Obiad – 2 jaja na twardo, szklanka gotowanego szpinaku lub brokułów, jeden pomidor
- Kolacja – jeden befsztyk wołowy (ok. 200 g), pięć liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek oraz sokiem z cytryny.
Dzień 2 i 9
- Śniadanie – czarna kawa + łyżeczka cukru
- Obiad – jeden befsztyk wołowy (ok. 200 g), 5 liści (tj. 1/3 główki) sałaty z łyżką oliwy z oliwek oraz sokiem z cytryny, ananas, grejpfrut albo jabłko (jedno do wyboru)
- Kolacja – 100 g szynki drobiowej, 2/3 szklanki jogurtu naturalnego.
Dzień 3 i 10
- Śniadanie – kawa + łyżeczka cukru, 1 mała kromka pieczywa
- Obiad – szklanka gotowanego szpinaku, jeden pomidor, jeden surowy niewielki owoc
- Kolacja – 2 jajka na twardo, 100 g szynki drobiowej, pięć liści (tj. 1/3 główki) sałaty z łyżką oliwy z oliwek oraz sokiem z cytryny
Dzień 4 i 11
- Śniadanie – kawa + łyżeczka cukru
- Obiad – 1 jajko na twardo, 1 duża marchewka, 150 g twarożku naturalnego
- Kolacja – 1/2 szklanki kompotu z owoców (ugotowanego bez cukru, owoce można zjeść), 2/3 szklanki jogurtu naturalnego
Dzień 5 i 12
- Śniadanie – 1 duża starta marchewka z sokiem z cytryny
- Obiad – 300 g chudej gotowanej ryby (sola, dorsz lub pstrąg) z sokiem z cytryny. Rybę można także usmażyć bez tłuszczu.
- Kolacja – 200 g befsztyku wołowego, pięć liści (tj. 1/3 główki) sałaty i 6-8 gotowanych brokułów.
Dzień 6 i 13
- Śniadanie – kawa + łyżeczka cukru, 1 mała kromka pieczywa
- Obiad – 1 duszona pierś kurczaka bez skóry, pięć liści (tj. 1/3 główki) sałaty z łyżką oliwy z oliwek oraz sokiem z cytryny
- Kolacja – 2 jajka na twardo, 1 duża marchewka.
Dzień 7
- Śniadanie – 1 kubek zielonej herbaty bez cukru
- Obiad – 150 g piersi kurczaka (z piekarnika lub grillowana), jeden świeży owoc
- Kolacja- brak
Dieta kopenhaska uwzględnia bardzo ścisły jadłospis, w którym stawia się na kawę, o której nie można zapominać, gdyż dostarcza organizmowi dodatkowej porcji energii. Choć ogranicza ona węglowodany i tłuszcze, pamięta o jajkach, warzywach, chudym mięsie oraz owocach, które można spożywać w małej ilości.
Należy również wspomnieć, że dieta kopenhaska wymusza rezygnację na okres 13 dni z aktywności fizycznej, gdyż może to wpływać na większe zmęczenie, gorsze samopoczucie, a tym samym minimalizację motywacji do odchudzania.